تحقيق و پژوهش

علاقه مندان به پژوهش و مطالعه درباره تاريخ شهر شوش مي توانند از منابع زير بهره بگيرند


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی بویری در چهارشنبه دهم شهریور 1389 |
 

 نگاهی به معماری ایران(شيوة پارسي)

معماري:

" هنر هخامنشي آغازگر انواع بيان معماري است كه بعدها درگير جريان جستجوي نوعي عمودگرايانة روينده و فشرده مي‌شود تاجائيكه در اين زمينه معماري چوبي خاور دور دِينِ فراواني به اين تجربه‌هاي ايراني دارد.[1] "

" در عصر هخامنشي، برخلاف يونان باستان و دوران امپراتوري روم، هنرمند، هيچ گونه آزادي عمل در راستاي خلاقيت هنر و علايق شخصي نداشته است بلكه در همة امور تنها از يك كارفرما، يعني پادشاه اطاعت مي‌كرد. به عبارت ديگر، هنر ايران در اين عصر، تركيب و زاييده تخيلات شاه بود، زيرا شاه به هر شكل هنري كه در شهرهاي آشور و مصر و بخش يوناني آسياي صغير برخورد كرده بود، آنها را در يك وحدت عملي و قدرتمند، جمع كرده، و در راستاي علايق شخصي خود، با ابتكار خاصي به كوشش در ايجاد يك هنر مافوق در همة آنها مي‌نمود. در حقيقت هنر اين عصر زائيده بلهوسي و دوستدار آثار هنري باشكوه و پر زرق و برق و با جلال بود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی بویری در چهارشنبه دهم شهریور 1389 |

آرامگاه حضرت دانیال (ع)

حضرت دانیال یکی از پیامبران بزرگ  قوم بنی اسرائیل است که در قرن هفتم پیش از میلاد می زیسته است .  این حضرت فرزند حضرت یوحنا و از نسل حضرت داوود (ع) است . حضرت دانیال در جوانی و در سال 655 پیش از میلاد به دست سربازان بخت النصر اسیر شد و به همراه قومش به بابل منتقل گشت .  حضرت دانیال به علوم زمان و حکمت تسلط داشت و به واسطه تعبیر خواب ، پیامبری خویش را آشکار ساخت . او به همراه عده ای از مردم یهود به سرزمین ایران سفر کرد و نهایتا در شهر شوش جان به جان آفرین تسلیم کرد . پس از ورود سپاه اسلام به سرزمین ایران و شهر شوش ، مسلمانان متوجه وجود پیکر مبارک ایشان در اتاقکی مهر و موم شده گشتند و به دستور حضرت علی (ع) ایشان را به شیوه اسلامی دفن نمودند .
نوشته شده توسط علی بویری در دوشنبه هشتم شهریور 1389 |
  • حال باید دید تاریخ چیست؟ قرن ها کاوش نظام یافته در معمای مرگ، بادیدگاه غلبه بر آن. به این دلیل که انسان بی نهایتِ ریاضی و امواج مغناطیسی را کشف می کند، و به این دلیل است که سمفونیها را می نویسد.

 

بوریس پاسترناک(1960-1890) ، دکتر ژایوگوبرگرفته از کتاب اسطوره های موازی ج.ف. بیرلین، ترجمۀ عباس مخبر ص 267 

 

نوشته شده توسط علی بویری در دوشنبه هشتم شهریور 1389 |

هنگامی که علم

حجاب افسون

 از رخ چهرۀ آفرینش برگیرد

 این مکاشفه های دلپذیر

جای خود را به قوانین سرد مادی خواهد سپرد

 

"توماس کمبل"

شاعر اسکاتلندی "به یک رنگین کمان"

برگرفته از کتاب اسطوره های موازی ج.ف. بیرلین، ترجمۀ عباس مخبر ص 51.

 

نوشته شده توسط علی بویری در دوشنبه هشتم شهریور 1389 |

نام خوزستان پیش از اسلام

خوزستان در طول تاریخ به نام های گوناگونی نامیده شده است. در گذشته های دور که خوزستان مرکزیت ایلام باستان بودُ " هالتامتی " یعنی سرزمین هالتامت ها نامیده می شد. این واژه در متن های ایلامی، کتیبه های هخامنشی و همچنین کتیبه های بومی ایلام دیده شده است.
ژوپ اپ پر، این کلمه را حالپیرتی و به معنی سرزمین اپریتیها خوانده است. اکدیها، واژه حالتامتی را بر اساس قواعد زبان خود علامتو تلفظ می کرده اند.
علامتو در تورات به صورت علام ضبط شده است. به هر حال این نام تا سده 13پ.م. به سرزمین مورد بحث اطلاق می شده، ولی از این تاریخ به بعد، در کتیبه های عیلامی و بومی، به نام انشان سوسنکا یعنی مملکت انشان و شوش نامیده شده است. علت پیدایی این نام ظاهرا به قدرت رسیدن حکومت ایالت انشان بوده که بر نواحی اطراف نیز استیلا یافته بود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی بویری در دوشنبه هشتم شهریور 1389 |